Žně 2014

 

plakat zne 2014Proboha, kdo si tenhle název vymyslel? To jsme zase museli být pod obraz. Jak jen tyhle žně uvedeme, když i malé dítě ví, že o skandálech se nemluví, natož píše. Pšššt, o skandálech se šeptá...
Nějak takhle by šlo uvést 12. SKANDÁLNÍ Klášterecké divadelní žně, které vám již tradičně přinášíme na přelomu října a listopadu. Troufám si říct, že tento rok se máte skutečně na co těšit. Připravili jsme pro vás několik skutečných lahůdek, včetně opery, která na Jiráskově Hronově sklidila potlesk ve stoje. Máme tu první a možná i největší skandál. Tento ročník nezahajuje klášterecký KLAS. Ale snad to tak nebude až do konce a nějaký skandál odhalí v průběhu Žní bulvární Žňoviny.

 

Divadelní klub Jirásek, Česká Lípa / Jak se vám líbí Jak se vám líbí? / 25.10. - 19:00

Slavná Shakespearovská komedie v netradičním pojetí. Kromě vlastních postav hrají herci - bez rekvizit a kulis - řadu postaviček vedlejších, stejně jako zvířata, stromy a prostředí. Vrací se tak ke stylu, který se možná používal i v londýnském Globu v 16.století.
Hravou formou se divákovi předvádí příběh, ve kterém jde jak o zamilovanost, problémy s láskou a jejich řešení, tak o téma moci, korupce, rozdílem mezi aktivním a pasivním stylem života.
Zkrátka Shakespearova hra se zde stává východiskem k tomu, aby členové divadelní skupiny ústy velkého Alžbětince promlouvali k řadě věcí, které trápí dnešní svět a jeho obyvatele. Přestože v první řadě jde o humor v jeho různých podobách, je možné na pozadí sledovat i niť témat vážnějších.
Hra je remakem slavné inscenace z poloviny 80. let 20. století, která reprezentovala československou kulturu na řadě mezinárodních festivalů a byla dvakrát uváděna v televizi v rámci pořadu Zveme Vás do divadla.

 

Rádobidivadlo Klapý / Všechno není košer / 26.10. - 19:00

Hra na motivy světoznámého amerického muzikálu Šumař na střeše, kdy si dívky vyberou nápadníky, avšak pro tatíka nejsou zrovna košer.
Inscenace Všechno není košer vznikla na motivy knihy spisovatele Šoloma Alejchema "Tovje vdává dcery", která byla zdramatizována do světoznámého amerického muzikáluŠumař na střeše. Příběh o židovské rodině chudého mlékaře, který má pět dcer. Jak postupně dospívají, chtějí s evdávat podle svého, navzdory tradicím a svým rodičům, kteří jim vybrali ty správné ženichy. Nakonec zvítězí jistá moudrost, spravedlnost o otcovský ohled k dcerám. V příběhu se navíc prolíná politická situace na tehdejší Ukrajině, kdy nacisté násilně Židy vysidlovali.

 

DS Ty-já-tr HROBESO / Revizor / 27.10. - 19:00

Kontrolní komedie pro všechny, kteří se nemají čeho bát. Klasická satirická komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola, patřící k nejslavnějším dílům světové dramatické literatury, nastavuje zrcadlo tuposti, nevzdělanosti, podlézavosti a úplatkářství.

 

Kočovné divadlo Ad Hoc / Il cengelatore - Zmrazovač / 28.10. - 19:00

Divadelní hra Il Congelatore vtáhne publikum do USA za podivných časů prohibice. Ve třech jednáních vypráví o osudech dobře etablovaného mafiánského klanu a sleduje cesty přistěhovalců v Novém Světě. Komediální operní drama plné napětí a morálních dolemat je prošpikováno hudebním géniem Verdiho, Pucciniho, Leoncavala, Bizeta a dalších mistrů. Roamnce a akce, živý orchestr, mrtvé mrtvoly. Přežijte v časech kmotrů a možná přijde i happy end. V sále je přísně zakázaná konzumace zmrzliny.

 

Divadlo Navenek, Kadaň / Pařížský kat / 29.10. - 19:00

Pařížský kat byl první ze dvou částí tzv. Malých tragédií u příležitosti upalování kacířů, které napsal Oldřich Daněk v době pražského jara pro televizní zpracování. Tentokrát zařadilo divadlo Navenek pro řadě komedií a několika absurdních dramat do repertoáru vážnou hru, u níž se nikdo nejen nezasměje, ale zřejmě ani nepousměje. 
Černobílost světa, kde i ti černí i ti bílí potřebují nějaké šedé krysy, na které by mohli svést vlastní neúspěchy - tak by se možná dal shrnout námět hry, aniž bych dopředu prozrazoval konkrétní zápletku. Přestože jde o text v konturách středověku, jeho téma je natolik nadčasové, že se na scéně nedržíme doby, ale snažíme se naopak o propojení časové roviny, do níž je postavami a kontextem vsazena, s dobou naší.

 

Torzo na druhou, ZUŠ Turnov / Z@visláci / 29.10. - 20:15

Zabývali jsme se od začátku školního roku vlivem médií - utvářením životního postoje televizí, reklamou, časopisy a internetem, nakonec hlavně FB. Z toho jsme vycházeli při tvorbě představení, které se věnuje jednomu pohledu na toto velice široké téma.

 

Divadýlko na dlani, Mladá Boleslav / Dlouhý Štědrý večer / 30.10. - 19:00

Příběh jednoho domu, v němž "čas ubíhá tak rychle, jako by byl život jeden jediný Štedrý večer". V představení amerického autora Thorntona Wildera odhalíte několik věcí najednou. To hlavní je, že čas se nezastaví a co promarníme, to nikdy nedostaneme zpátky. Doufejme, že se všichni poučíme a pokusíme se ten krátký čas pořádně si užít a hlavně prožít.

 

DS Tyl, Rakovník / Šakalí léta / 31.10. - 19:00

Píše se rok 1959. Doby, kdy se některé rodiny poprvé scházejí před televizní obrazovkou, kdy děti hledají v popelnicích za hotelem International krabičky od amerických cigaret, papírky od cizích žvýkaček. Je zcela nemyslitelné poslouchat hity rádia Luxembourgh. To vše se však na chvíli změní, když vstoupí do poklidného života pražských Dejvic výstřední mladík říkající si Bejby. Nepřiveze s sebou jen kytaru, ale také rokenrol, který nečekaně zasáhne do života místní mládeže.

 

Divadlo Point, Prostějov / Testosteron / 1.11. - 19:00

"To znamená, že ony s náma vyjebávají za to, že se špatně chováme,....my to vůbec nemůžeme ovlivnit, protože nám to poručí nějakej zasranej hormón...a nakonec, když ony dostanou trochu toho testosteronu...tak se chovají stejně jako my?"
sedm chlapů, sedm povah, sedm nátur, sedm rozdílných hladin testosteronu. Avšak jeden stejný cíl. Stejná radost a stejná bolest. Muži o ženách a také sami o sobě v drsné komedii, která si ani na svatební hostině nebere servítky.

Kalendář akcí

nabrfika

Webmaster