Žně 2017

 

plakat zne 2017Taky máte ten pocit, že se něco děje s dobou. Že svět kolem se zbláznil. Že je zlý, agresivní, bez lásky. Já znám už dopředu Vaši námitku, pane. A Vaši taky, paní: „ale to bylo vždycky, tak špatné to není….“. 

Ne, ne to se budu s vámi přít. Vždycky to nebylo. Třeba vezměte si ty Žně jo, jaké měly krásné názvy: Pivní. Slyšíte to – Pivní. No možná byly místy zahořklé, to dělá lupulin v chmelu, ale je v tom láska.    Anebo třeba ty Pábitelské. To asi divadelníci pěkným slovem zaretušovali, že trošku lžou, ale přece s láskou. Nebo Fantastické. Zaručený úspěch už v názvu. A ve všem láska. Ale dnes: Skandální, (Ne)šťastné, dokonce loni Smrtonosné. Ne, tohle musí skončit! Prosím, já nemám nic proti tomu, aby z jeviště nesteklo trošku krve, že. To beru. Třeba Shakespeare se bez krve neobejde. To jen z cizího krev neteče. Ale cpát neštěstí a smrt rovnou do názvu. Víte, já bych si tak představoval kdyby se jmenovaly, já nevím, třeba nějak hezky. Víte, jako že když je ten svět bez lásky a tyhle Žně jsou malinko jubilejní, protože patnácté, tak zrovna tam tu lásku vypíchnout. Aby jí bylo všude plno. Živě si umím představit jak by to vypadalo. Ve foyeru by se vznášely citáty o lásce. Zněla by tichá esoterická hudba. Nad kavárnou by visel nápis „Pijte s láskou“ a jinde zase nápis „Zde také konejte s láskou“. Doprovodný program by divadelníci připravili s láskou včas a o lásce. Žně by ovšem muselo zahájit třeba Klapý s Rozmarným létem, protože je o lásce a my vlastní premiéru nemáme.  A teď mě  napadlo – Toť Divadlo by mohlo hrát o lásce k divadlu a s Latrinou Magikou by to byl Týden divů zakončený láskou ke srandě, což jak víme Commedia ála carte umí.  A přesně tohle a ještě mnohem více by si diváci odnášeli. Jde jen o to najít správný název - budou takové LÁSKY PLNÉ.

A co v nich tedy tento rok uvidíme? Tedy, prý bych to psát neměl, abyste si koupili program, ale já si myslím, že doba pokročila a nežijeme v pravěku. Dnes má každý svého miláčka - mobilní telefon při ruce a mnohdy zrovna tento tenký, do kapsy často schovávaný přístroj poví o dění v kultuře více, než-li co jiného. A já myslím, že stejně si každý ten papírový program koupí, protože šustění papíru, je přeci jen šustění papíru.


Rádobydivadlo Klapý / Rozmarné léto / 28.10. - 19hod
Velmi populární humoristická novela Vladislava Vančury Rozmarné léto, napsaná autorem v roce 1926, je často dramatizována. Mimo jiné posloužila i jako předloha pro nejednu rozhlasovou inscenaci a také k neméně známému a stejnojmennému filmu Jiřího Menzela z roku 1967 s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Na prvním místě díla ovšem není prudký děj, ale autorův jazyk ovlivněný poetismem. Přesto se nová inscenace Rádobydivadla pokouší této novele prošlapat na jeviště cestičku méně užívanou. Akcentuje vztah manželů Důrových, lyrický poetismus a jazykovou hravost posunuje více k dramatičnosti a scénické hravosti, používajíc prvků grotesky.

Rámus, Plzeň / V prdeli / 29.10. - 19hod
Cesta do prdele je dlážděna dobrými úmysly. Divadelní skupina Rámus ukazuje na příkladech pětice lidí, co může natropit moc, na kterou není její nositel zralý. Komedie o urně a dobrých úmyslech.

Děvčátko a slečny, Jaroměř / UŠUBRANÁ / 29.10. - 20:15  
Inscenace je složená z lidových textů sbírek folklóru K. J. Erbena a K. J. Obrátila

"Išly panny na jahody podla brehu, potoka vody,
ejasa, hojasa, podla vody.
Natrefily na Janíčka, na Janíčka prevozníčka,
ejasa, hojasa, prevozníčka..."

JakoHost, Plzeň / Grönholmova metoda / 30.10. - 19hod
Za necelé dvě hodinky si osvojíte manažerské smýšlení, zjistíte, jak nenásilně, ale účelně prezentovat a využívat své vůdčí a přesvědčovací schopnosti. Naučíte se, jak rozpoznat pravou tvář uchazečů a ohodnotit jejich charakter a reakce na různých typech úkolů.
Grönholmova metoda funguje ve 100% případů! Tisíce šťastných zaměstnanců a spokojených zaměstnavatelů po celém světě! Získejte přehled nad děním ve firmě!
Komedie o zoufalém boji o přežití a o věcech, které vypadají tak nereálně a nenormálně, že se jim musíme smát, abychom nemuseli plakat....

Divadelní spolek "Ještě ne!", Praha / SOLITAIRE.SK/CZ / 31.10. - 19hod
Čtyři lidi v přibližně stejném věku. Čtyři podobné entity. Zvláštní synchronizace času a místa. Hra o čtyřech osamocených lidech v jednom domě, v němž se ve spěchu navzájem míjejí na chodbách a ve výtahu. Hra o moderní zprostředkované neosobní komunikaci a o lidech, kteří si namlouvají, že nepotřebují k životu nikoho jiného. Hořká komedie s gagy, trapasy i prvky mystifikace.

Divadlo duo ToŤ, Praha / Toť divadlo / 31.10. - 20:15
Divadlo Toť se po třech letech vrátilo na divadelní prkna a to s novou hříčkou "Toť divadlo". Komediálně hororová cesta do hlubin divadla.

Latrina magika při V.A.D. Kladno / Valérie a týden divů / 1.11. - 20hod
Dark kabaret horror peep show podle Vítězslava Nezvala (1932). Martina Henry ve své životní roli Valérie, dívky s nejpodivuhodnějším post-menstruačním syndromem své doby. 

Divadelní spolek GT, Hlinsko / Havlovy kraťasy (VernisážÂ  + Ela, Hela a stop) / 2.11. - 19hod 
Vernisáž - něčí život je dobrý, něčí lepší. Dvacet minut na návštěvě u lidí, kteří vědí, jak se má správně žít a rozhodli se o tom poučit i nejlepšího přítele Bedřicha.
Ela, Hela a stop - je snad větší nemravnost než autostop? Dvacet minut na stopu s Elou a Helou. Kdo vlastně tyto dvě dámy jsou? Jsou staré panny, armáda spásy nebo jen zhrzené učitelky? Mají přece své společenské postavení, svou lidskou hrdost a své estetické zásady.

Súbor Uložiť ako, Bratislava / Pojednávanie vo veci Genesis / 3.11. - 19hod
„Dalo by sa uvažovať o dôvodoch, ktoré mohli Súbor Uložiť ako viesť k voľbe biblických tém – performancia však sama ponúka vysvetlenie: toto nie je o biblických príbehoch, ale o kolobehu viny, ktorú sa každý môže pokúsiť delegovať na niekoho iného a zároveň sa jej nikdy celkom nemôže zbaviť, je o začarovanom kruhu interpretácií a reinterpretácií faktov, svedectiev, príbehov a teda – veľkohubo povedané – aj o dejinách ako takých. Je to náš ľudský alibizmus alebo naše prekliatie, náš sizyfovský údel?“ Lukáš Brutovský, režisér.

Divadelní klub Jirásek, Česká Lípa / Commedia ála Carte / 4.11. - 19hod
Nová autorská komedie českolipských ochotníků vychází z improvizovaného divadla renesanční Itálie a přináší s sebou tradiční jiráskovský humor z pera scénáristy a režiséra Václava Klapky. Jak se poperou trosečníci z daleké Sardinie se statusy uprchlíků? Stihnou se do sebe všichni navzájem zamilovat dřív, než je zajme zlověstný Il Capitano? Dokáže zajistit kořen mandragory zplození syna, a co všechno na sebe vykecá němý sluha? To se dozvíte v nové crazy komedii, kterou náhodně z jjídleního lístku motivů a postav Commedia dell'arte poskládal Divadelní klub Jirásek.

 

Kalendář akcí

nabrfika

Webmaster