Žně 2017

plakat zne 2017Taky máte ten pocit, že se něco děje s dobou. Že svět kolem se zbláznil. Že je zlý, agresivní, bez lásky. Já znám už dopředu Vaši námitku, pane. A Vaši taky, paní: „ale to bylo vždycky, tak špatné to není….“. 

Ne, ne to se budu s vámi přít. Vždycky to nebylo. Třeba vezměte si ty Žně jo, jaké měly krásné názvy: Pivní. Slyšíte to – Pivní. No možná byly místy zahořklé, to dělá lupulin v chmelu, ale je v tom láska.    Anebo třeba ty Pábitelské. To asi divadelníci pěkným slovem zaretušovali, že trošku lžou, ale přece s láskou. Nebo Fantastické. Zaručený úspěch už v názvu. A ve všem láska. Ale dnes: Skandální, (Ne)šťastné, dokonce loni Smrtonosné. Ne, tohle musí skončit! Prosím, já nemám nic proti tomu, aby z jeviště nesteklo trošku krve, že. To beru. Třeba Shakespeare se bez krve neobejde. To jen z cizího krev neteče. Ale cpát neštěstí a smrt rovnou do názvu. Víte, já bych si tak představoval kdyby se jmenovaly, já nevím, třeba nějak hezky. Víte, jako že když je ten svět bez lásky a tyhle Žně jsou malinko jubilejní, protože patnácté, tak zrovna tam tu lásku vypíchnout. Aby jí bylo všude plno. Živě si umím představit jak by to vypadalo. Ve foyeru by se vznášely citáty o lásce. Zněla by tichá esoterická hudba. Nad kavárnou by visel nápis „Pijte s láskou“ a jinde zase nápis „Zde také konejte s láskou“. Doprovodný program by divadelníci připravili s láskou včas a o lásce. Žně by ovšem muselo zahájit třeba Klapý s Rozmarným létem, protože je o lásce a my vlastní premiéru nemáme.  A teď mě  napadlo – Toť Divadlo by mohlo hrát o lásce k divadlu a s Latrinou Magikou by to byl Týden divů zakončený láskou ke srandě, což jak víme Commedia ála carte umí.  A přesně tohle a ještě mnohem více by si diváci odnášeli. Jde jen o to najít správný název - budou takové LÁSKY PLNÉ.

A co v nich tedy tento rok uvidíme? Tedy, prý bych to psát neměl, abyste si koupili program, ale já si myslím, že doba pokročila a nežijeme v pravěku. Dnes má každý svého miláčka - mobilní telefon při ruce a mnohdy zrovna tento tenký, do kapsy často schovávaný přístroj poví o dění v kultuře více, než-li co jiného. A já myslím, že stejně si každý ten papírový program koupí, protože šustění papíru, je přeci jen šustění papíru.


Rádobydivadlo Klapý / Rozmarné léto / 28.10. - 19hod
Velmi populární humoristická novela Vladislava Vančury Rozmarné léto, napsaná autorem v roce 1926, je často dramatizována. Mimo jiné posloužila i jako předloha pro nejednu rozhlasovou inscenaci a také k neméně známému a stejnojmennému filmu Jiřího Menzela z roku 1967 s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Na prvním místě díla ovšem není prudký děj, ale autorův jazyk ovlivněný poetismem. Přesto se nová inscenace Rádobydivadla pokouší této novele prošlapat na jeviště cestičku méně užívanou. Akcentuje vztah manželů Důrových, lyrický poetismus a jazykovou hravost posunuje více k dramatičnosti a scénické hravosti, používajíc prvků grotesky.

Celý článek...

Žně 2016

plakat zne 201614. ročník kláštereckých divadelních Žní je zde. Další rok utekl jako voda, která může být stejně SMRTONOSNÁ (téma letošních Žní), jako je životadárná. Opět vám přinášíme bohatý program, mnoho zábavy, dvě premiéry našeho divadla a v neposlední řadě i jedno malé překvapení. Začínáme totiž již v pátek 28. října a to malou vernisáží. V malém sále Kulturního domu uvedeme dokumentární film Romana Štětiny, našeho bývalého kolegy a laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého, Návod k použití Jiřího Koláře. Rozhodně nechceme měnit zaběhnuté tradice a dělat z divadla film, ani to není tlačenka pro Romana. Důvod uvedení tohoto filmu je prostý, několik členů DS KLAS se účastnilo v červenci 2015 jeho natáčení v Českém rozhlase Plzeň. Chceme vám tedy ukázat, že nezahálíme, a i když nejsme vidět na prknech jeviště, přesto se snažíme rozvíjet naše dovednosti a získáváme nové zkušenosti. Podrobný program k pročtení je zde. Ale dosti zdržování, co tedy letos uvidíte:

Roman Štětina  a Miroslav Buriánek / Návod k použití Jiřího Koláře / 28.10. - 17hod

Roman Štětina se v nové instalaci Návod k použití Jiřího Koláře vrací ke svému velkému tématu, jímž je rozhlas. Pokouší se komplexně uchopit rozhlasovou režijní akci jako svébytný, ale skrytý umělecký výkon. Projekt, pod kterým je podepsán společně s Miroslavem Buriánkem, je zároveň specifickou poctou tomuto rozhlasovému režisérovi, který Štětinovi před deseti lety pootevřel v plzeňském studiu dveře do světa radio-fikce.
Základem instalace je filmový záznam, jakési „making-of“ rozhlasového zpracování Kolářovy básnické sbírky Návod k upotřebení (1965, první vydání 1969) s využitím pěti členů Divadelní společnosti KLAS z Klášterce nad Ohří. Vznik rozhlasového tvaru divák sleduje v prostředí, kterému dominují rozměrná projekční plocha a objekty určené k sezení, jejichž geometrický základ vychází z Buriánkových režijních poznámek ke Kolářovým textům. Samotná režijní akce, vedení herců, zkoušení alternativního přednesu jednotlivých Kolářových básní, osvětlující interpretační komentáře (bezprostředně reagující na situaci ve studiu, anebo doplněné ex post jako samostatná zvuková vrstva na základě režijních poznámek) a samo prostředí rozhlasového studia vytvářejí silnou dramatickou linku, díky níž téměř zapomeneme na prostý fakt, že je nám odepřeno zaslechnout výsledek, tedy definitivní znění textů, tak jak bychom se s nimi mohli setkat v rozhlasovém vysílání.
Více než dvouhodinový film a instalace reflektují skryté, posluchači nepřístupné zázemí rozhlasové tvorby. Fascinovaně dramatizují samu konstrukci a vznik rozhlasového díla a zároveň naplňují záměr Kolářových výzev k akci zcela jiným způsobem, než jak je jeho pokus o „destatickou“ poezii obvykle vykládán – tedy jako postrčení čtenáře k uskutečnění akce popsané v básni. Akcí se totiž stává samo hledání adekvátní interpretace původního textu.

Celý článek...

Žně 2015

plakat zne 2015Každé „Žně“ se nějak jmenují. Je to už taková naše tradice. Třeba ty první v roce 2003 se jmenovaly pouze „Klášterecké divadelní žně“ a neměly žádný podtitul. A když, tak snad „Festival“. Ty druhé na tom byly stejně, ale ty třetí už se jmenovaly. Jestli pak si ještě vzpomenete jak.

Byly Žně „Pivní“, byly i „Skandální“ a mnohé jiné. Nikdy však jejich název a zejména posledně jmenovaných  nevyjadřoval jejich skutečný obsah. Vždy šlo pouze o formu vztahující se  k propagaci, výzdobě, moderaci či doprovodnému programu.      

Proč ten dlouhý úvod. Protože letošní název „Žní“ je takový nejednoznačný. Záludně plíživý. Takový poňoukavý k různým úvahám: jako, že skrytě předesíláme, že se třeba nepovedou, nebo tak něco.

Tak tedy přátelé, popravdě,  my jsme se pouze nechali inspirovat třináctkou. Ale jako předseda Sdružení musím jít proti neideovému významu, jinak docela vtipného symbolu letošních Žní  A spolu s Démokritem z Abdér tvrdím a prohlašuji, že neštěstí či štěstí je věcí duše  (v tomto případě především  Vaší).

 A co se  letošních „Žní“ týče, ty se jednoznačně povedou. Načež budou duše šťastné a vyretušují v jejich názvu ono v závorce pochybovačné ne.     

A jako první vlaštovku šťastných „Žní“ prozrazuji  všem, že na zahájení budeme mít, kromě místních vzácných hostů i vzácné hosty přespolní.  Přijede totiž starostka Hronova paní Hana Nedvědová s ředitelkou festivalu Jiráskův Hronov paní Marcelou Kolertovou a přijedou se hlavně podívat kamže  se to postupuje z toho Hronova. Starat se o ně bude naše paní starostka Kateřina Mazánková, takže by to mohlo vynést i  dohodu, že z Klášterce se naopak bude pravidelně postupovat do Hronova.

Nu uvidíme. A co uvidíte vy?

 

DS KLAS/ ZDRHOVADLO Klášterec nad Ohří / Solaris / 31.10. - 19:00

Dramatizace světově uznávané literární předlohy Stanisława Lema, která byla již mnohokrát inscenována a inspirovala i filmové tvůrce. Známý je hlavně film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. V roce 2002 měl premiéru film Stevena Soderberga v produkci Jamese Camerona. Není tedy náhodou, že v roce 2015 má premiéru dramatizace Václava Poldy.

Existuje na světě člověk, který nikdy neprovedl nic špatného? Nic, za co by se styděl nebo dokonce nenáviděl? 

 

Rádobydivadlo Klapý / ...dlouhá cesta / 1.11. - 19:00

Děj se odehrává během jednoho horkého dne. Starý doktor Isac Borg je pozván na svou univerzitu do Lundu, aby zde byl oceněn čestným doktorátem. Na cestě ho doprovází snacha Marienne, která jede za svým manželem Evaldem.

Cestou míjí Isacův rodný dům, kde si dělají krátkou přestávku. Ve svých vzpomínkách se Isac vrací zpět do svého mládí, do doby, kdy byl obklopen velkou rodinou a do doby, kdy byl zamilován do Sáry. Ze vzpomínek ho vytrhne jiná dívka - jmenuje se také Sára a se svým přítelem Andersem a kamarádem Viktorem jedou stopem do Itálie. Všichni tři jsou mladí, nespoutaní a plní života a Isac si uvědomuje, že je opravdu starý a sám, že vlastně jediným blízkým člověkem, kterého má, je Agda, jeho hospodyně.

Drama vzniko na motivy filmu Ingmara Bergmana Lesní jahody z roku 1957. Autorem divadelní hry je Vladimír Valeš, zakladatel Rádobydivadla Klapý.  

Celý článek...

Žně 2014

plakat zne 2014Proboha, kdo si tenhle název vymyslel? To jsme zase museli být pod obraz. Jak jen tyhle žně uvedeme, když i malé dítě ví, že o skandálech se nemluví, natož píše. Pšššt, o skandálech se šeptá...
Nějak takhle by šlo uvést 12. SKANDÁLNÍ Klášterecké divadelní žně, které vám již tradičně přinášíme na přelomu října a listopadu. Troufám si říct, že tento rok se máte skutečně na co těšit. Připravili jsme pro vás několik skutečných lahůdek, včetně opery, která na Jiráskově Hronově sklidila potlesk ve stoje. Máme tu první a možná i největší skandál. Tento ročník nezahajuje klášterecký KLAS. Ale snad to tak nebude až do konce a nějaký skandál odhalí v průběhu Žní bulvární Žňoviny.

 

Divadelní klub Jirásek, Česká Lípa / Jak se vám líbí Jak se vám líbí? / 25.10. - 19:00

Slavná Shakespearovská komedie v netradičním pojetí. Kromě vlastních postav hrají herci - bez rekvizit a kulis - řadu postaviček vedlejších, stejně jako zvířata, stromy a prostředí. Vrací se tak ke stylu, který se možná používal i v londýnském Globu v 16.století.
Hravou formou se divákovi předvádí příběh, ve kterém jde jak o zamilovanost, problémy s láskou a jejich řešení, tak o téma moci, korupce, rozdílem mezi aktivním a pasivním stylem života.
Zkrátka Shakespearova hra se zde stává východiskem k tomu, aby členové divadelní skupiny ústy velkého Alžbětince promlouvali k řadě věcí, které trápí dnešní svět a jeho obyvatele. Přestože v první řadě jde o humor v jeho různých podobách, je možné na pozadí sledovat i niť témat vážnějších.
Hra je remakem slavné inscenace z poloviny 80. let 20. století, která reprezentovala československou kulturu na řadě mezinárodních festivalů a byla dvakrát uváděna v televizi v rámci pořadu Zveme Vás do divadla.

 

Rádobidivadlo Klapý / Všechno není košer / 26.10. - 19:00

Hra na motivy světoznámého amerického muzikálu Šumař na střeše, kdy si dívky vyberou nápadníky, avšak pro tatíka nejsou zrovna košer.
Inscenace Všechno není košer vznikla na motivy knihy spisovatele Šoloma Alejchema "Tovje vdává dcery", která byla zdramatizována do světoznámého amerického muzikáluŠumař na střeše. Příběh o židovské rodině chudého mlékaře, který má pět dcer. Jak postupně dospívají, chtějí s evdávat podle svého, navzdory tradicím a svým rodičům, kteří jim vybrali ty správné ženichy. Nakonec zvítězí jistá moudrost, spravedlnost o otcovský ohled k dcerám. V příběhu se navíc prolíná politická situace na tehdejší Ukrajině, kdy nacisté násilně Židy vysidlovali.

 

DS Ty-já-tr HROBESO / Revizor / 27.10. - 19:00

Kontrolní komedie pro všechny, kteří se nemají čeho bát. Klasická satirická komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola, patřící k nejslavnějším dílům světové dramatické literatury, nastavuje zrcadlo tuposti, nevzdělanosti, podlézavosti a úplatkářství.

Celý článek...

Žně 2013

plakat zne 2013Natáhnout červený koberec, oprášit zlaté sošky, oslovit a pozvat významné osobnosti (byť jen ty z města)...to vše a mnohem více uvidíte na letošních žních - 11. OSCAROVÉ klášterecké divadelní Žně. Nejen, že vše bude zářit ve světlech reflektorů, ale na prknech uvidítě i několik titulů, které v minulosti toto prestižní ocenění skutečně získali. Vážení diváci, v kategorii Nejlepší večerní inscenace jsou nominováni:

 

DS KLAS / Ostře sledované vlaky / 26.10. - 19:00

Světoznámá novela Bohumila Hrabala, jejíž filmové zpracování získalo v roce 1967 amerického Oscara. 
Na pozadí života ve válečném protektorátu se odehrává obyčejný lidský osud mladého Miloše Hrmy, který si nic víc nepřeje, než aby se stal mužem. A aniž by si sám všimnul, je možná víc mužem, než leckterý mužský široko daleko.
režie: Václav Polda

 

Divadlo SoliTEAteR / Pochyby / 27.10. - 19:00

"Pochyby mouhou být poutem stejně silným a trvalým jako je jistota..." Co uděláte, nemáte-li jistotu? Trápíte se, až jednoho dne zanaříkáte k Bohu: "Pomoz mi!" A co když nepřijde odpověď? Jen ticho... Příběh nás zavádí do církevní školy v Bronxu, kde se místní kněz pokusí uvolnit pravidla nastavená nekompromisní ředitelkou.
režie: Libor Ulovec

 

Divadelní soubor Třetí věk / Stáří není pro zbabělce / 28.10. - 19:00

Není to divadlo interpretační, ale důležitá je pro soubor možnost využít divadlo jako prostředek k výpovědi, ke sdělení. S humorem až cynicky hovoří o pocitech starých žen, o tom, jak arogantně přijímáme názor, že touha a tělesná láska jsou výsadami mládí. Tématem se mohou posunout hranice vnímání života starých a stárnoucích, může se proměnit zdeformovaný mediální obraz stáří, Stáří nemusí být o ZuBr, ZuBr (zuby, brejle), Rytmu života, pořadu Sama doma a receptech na marmeládu. Může být o lásce, vzrušení a touze.
režie: Renata Vordová

Celý článek...

Více článků...
Kalendář akcí

nabrfika

Webmaster